Independent pentru ROMOS!

Nicu Nasta: De 30 de ani aud mereu – nu mai credem în partidele politice, vrem altceva. Iată că vi s-a oferit ocazia să aveți altceva, aveți în față un independent

Domnule Nicu Nasta, ce v-a determinat să candidați la funcția de primar al comunei Romos?

          Candidez din dorința de a face și acasă ceea ce am reușit și în Timișoara – performanță. Sunt un tip ambițios, pentru mine nu există nu se poate, ci există doar soluții. Eu am rămas mereu cu sufletul acasă, la Romos, și cumva, a devenit o necesitate să mă implic în viața comunității noastre.

A devenit cu atât mai mare dorința mea, cu cât am văzut cum se dezvoltă alte comune din jurul Timișoarei, în timp ce locurile mele natale au rămas parcă încremenite în timp, nu s-au schimbat prea multe în ultimii 30 de ani. Și știți cum suntem noi, ardelenii, suntem gospodari, suntem responsabili, iar acest lucru m-a determinat să mă întorc acasă și să ofer comunei mele tot ce pot mai bun.

Pentru că, dincolo de orice, datorez acestei comune, părinților mei, educației de aici, tot ceea ce sunt astăzi.

Suntem la finalul a două săptămâni de campanie electorală, cum a fost această perioadă?

Sunt un tip care nu se sperie ușor, dar nu vă pot ascunde faptul că m-au marcat enorm răutățile la adresa familiei mele, a părinților mei. Aș fi preferat să avem discuții constructive, despre proiectele pe care le avem fiecare dintre noi, nu să se apeleze la jigniri și informații false. Dar asta faci când ești slab – ataci sub centură.

Eu nu am nevoie de asta, eu știu cine sunt și ce pot, chiar m-au întrebat mulți oameni din comună de ce nu am venit mai repede să stau de vorbă cu ei, că alții au fost. Pentru că am respectat legea și am început campania electorală când prevedea legea, acesta este motivul. Iar oamenii acestei comune știu adevărul, sunt informați și nu cred în toate minciunile pe care le citesc pe internet.

Am avut o campanie dificilă, care a fost cu atât mai grea pentru mine pentru că eu am ales să candidez independent, n-am avut alături oameni politici care să îmi facă imagine. Eu am vrut să aloc timp cât mai mult discuțiilor directe cu oamenii, nu să-i mintă politicieni de la București, care abia reușesc să aibă grijă de țară, nicidecum să-i intereseze problemele oamenilor din Romos. Să fim serioși… Dar să știți că oamenii sunt conștienți de aceste lucruri și mulți mi-au spus că ei sunt căutați doar în campanii electorale. Eu voi fi primarul a cărui ușă va fi mereu deschisă, unde fiecare om va fi respectat pentru că noi lucrăm pentru ei, pentru oameni, și nu invers.

Care este cea mai mare calitate a dumneavoastră, dar cel mai mare defect?

O să încep cu defectul, pentru că sunt un tip care își asumă și nu sunt prefăcut – sunt sigur pe mine și asta mă face să par arogant. Acesta este defectul cel mai mare al meu, care mi s-a reproșat. Și acum am o întrebare pentru oameni – dacă trebuie să vă reparați mașina, de exemplu, mergeți la un mecanic foarte bun, care face ce are de făcut și este sigur pe el, sau la unul căruia îi place vorba și vi se plânge cât de greu îi este? Mergeți la mecanicul care vă rezolvă problema, bănuiesc.

Ei bine, eu sunt omul care rezolvă probleme și care, deși pare mai rece, face ceea ce trebuie pentru oameni.

Cea mai mare calitate a mea este puterea de muncă. În privat, dacă nu ești printre cei mai buni, dispari de pe piață. Eu a trebuit să fiu printre cei mai buni ca să rezist pe piață, într-un domeniu în care concurența este una ridicată.

Asta voi face și la Romos, voi face tot ceea ce îmi stă în putință pentru ca oamenii să o ducă mai bine și pentru ca bunăstarea să ajungă până la ultimul om din comună. 

Care va fi primul lucru pe care îl veți face ca primar?

Voi face curățenie în comună, pentru că și o casă veche, dacă este curată, este frumoasă. Cei care ne vor vizita comuna vor ști când vor intra în Romos că aici stau oameni gospodari și nu veți mai vedea ce vedeți acum pe marginea drumului. Vom fi cu toții mândri de frumoasa noastră comună, vă promit!

Apoi vom începe construcția, dezvoltarea, vă voi oferi o primărie transparentă, veți ști tot ce se întâmplă și ce decizii se iau. Mi se pare normal să fie așa, pentru că vorbim de impozite pe care dumneavoastră le plătiți, de banii dumneavoastră, iar administrația locală trebuie să aibă respect, în primul rând, față de om.

Un mesaj pentru locuitorii comunei Romos?

Dragii mei, timp de 30 de ani știți ce s-a făcut sau mai degrabă ce nu s-a făcut. De 30 de ani aud mereu – nu mai credem în partidele politice, vrem altceva. Iată că vi s-a oferit ocazia să aveți altceva, aveți în față un independent.

Sunt inginer constructor, cunosc administrație, am foarte mulți prieteni care îmi vor fi alături cu proiecte bune, nu am obligații politice.

Dumneavoastră sunteți cei care pot schimba soarta comunei noastre. Sunteți cei care puteți oferi tinerilor și copiilor un viitor mai bun! Eu am încredere în oameni pentru că vor alege cu inima și cu sufletul ce este mai bine pentru comuna lor. Ne întoarcem în trecut sau privim către viitor?

Haideți ca din 28 iunie să vă arăt ce poate comuna Romos, ce putem noi toți atunci când suntem uniți! Pentru un Romos cu viitor, aveți încredere proiectele mele! Vă aștept la vot!  

Proiecte:

INFRASTRUCTURĂ

O comună europeană nu poate exista fără infrastructură rutieră și utilități adaptate cerințelor actuale și viitoare. Frumoasele noastre locuri pot fi văzute și admirate doar dacă avem drumuri bune și facilități pentru vizitatori.

 • Refacerea și modernizarea rețelei locale de drumuri;
 • Alimentare cu apă și canalizare în fiecare sat de drumuri;
 • Introducerea rețelei de gaze naturale;
 • Modernizarea și extinderea rețelei de iluminat public;
 • Rezolvarea deficiențelor legate de semnalul la telefonia mobilă și internet;
 • Supraveghere video a zonelor publice vulnerabile.

EDUCAȚIE

 • Modernizarea infrastructurii educaționale pentru ca elevii să-și desfășoare orele de curs în spații primitoare;
 • Înființarea unui after-school la Romos;
 • Dotarea școlilor cu laptopuri și tablete, cu table smart și alte facilități pentru ca orele de curs să devină mai interactive. Și dacă situația o va impune din nou, echipamentele tehnice vor fi utilizate pentru desfășurarea cursurilor online în condiții dinte cele mai bune;
 • Asigurarea transportului școlar în cazul copiilor care vin de la distanțe mari sau învață la școlile și liceele din Orăștie;

SĂNĂTATE

 • Modernizarea și dotarea dispensarului medical din Romos cu tot ceea ce este necesar pentru acordarea asistenței medicale primare de calitate;
 • Program de monitorizare a stării de sănătate a populației cu risc și a locuitorilor în vârstă aflați în zone mai greu accesibile;
 • Monitorizarea adulților și copiilor care au nevoie de protecție socială și sprijin material.

ATRAGEREA DE INVESTITORI

Comuna Romos se află în imediata vecinătate a orașelor Orăștie, Sebeș, Cugir, pe teritoriul cărora activează deja o serie de companii importante. Totodată, comuna Romos, prin poziționarea sa geografică, se află în proximitatea autostrăzii Deva – Sibiu, a DN 7 și a liniei de cale ferată de mare viteză, ceea ce-i conferă multe avantaje pe segmentul de dezvoltare a afacerilor.

 • Realizarea unui parc industrial cu toate utilitățile necesare;
 • Acordarea de facilități fiscale pentru investitori;
 • Crearea de locuri de muncă pentru locuitorii din comuna noastră.

AGRICULTURĂ

 • Cadastrarea gratuită a terenurilor din toate localitățile componente pentru o corectă delimitare a proprietăților;
 • Sprijinirea exploatațiilor agricole prin organizarea de întâlniri de popularizare a măsurilor și programelor destinate modernizării acestui sector.

TURISM

 • Deschiderea de Puncte Gastronomice Locale;
 • Proiecte prin intermediul GAL Valea Ampoiului – Valea Mureșului pentru deschiderea zonei către turismul organizat;
 • Înscrierea comunei într-o asociație cu profil turistic pentru promovarea zonei montane și a atracțiilor turistice;
 • Realizarea unor trasee tematice spre Dealul Cetățuia și Cioaca Grădiștei;
 • Promovarea patrimoniului rural săsesc.

OBICEIURI ȘI TRADIȚII

 • Promovarea obiceiurilor vechi românești precum ”Jocul călușarilor din Romos”, a colindelor și cântecelor de Crăciun păstrate în satele de munte.

SPORT

 • Modernizarea terenurilor de sport existente;
 • Realizarea unui complex sportiv cu terenuri și sală de sport pentru evenimente de mai mare amploare;
 • Încurajarea sportului de masă prin organizarea de competiții locale, județene sau interjudețene de fotbal, orientare turistică, alergare montană, MTB.

DIVERTISMENT/ CULTURĂ

 • Modernizarea căminelor culturale, organizarea de evenimente locale cu prilejul marilor sărbători creștine;
 • Dotarea și modernizarea bibliotecii comunale;
 • Locuri de joacă pentru copii;
 • Locuri de recreere pentru toate vârstele.

ATRAGEREA DE FONDURI (guvernamentale, europene)

Motorul dezvoltării oricărei comunități locale îl reprezintă fondurile europene și guvernamentale nerambursabile. Noul exercițiu financiar 2021 – 2027 oferă posibilitatea scrierii de noi proiecte și atragerii de fonduri care să contribuie la modernizarea și dezvoltarea comunei Romos. Suntem printre puținele comune din județ care am atras un număr neînsemnat de fonduri europene sau ne-am finanțat proiecte prin PNDL 1 și 2.

Nevoile comunei Romos sunt importante: de la îmbunătățirea infrastructurii rutiere, extinderea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare, introducerea gazului metan, atragerea de investitori, crearea de locuri de muncă, până la modernizarea școlilor, a dispensarului comunal, a turismului.

Cu ajutorul fondurilor nerambursabile, cu investiții bine gândite, cu proiecte viabile, comuna Romos se poate transforma cu adevărat într-o comună europeană, cu un nivel de trai de calitate, o comună în care toată lumea beneficiază de siguranță și confort. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s